AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
Bezpieczna Plus w Siódemce
Categories: |
Author: Ewa Bartczak |
Posted: 2015-10-14 |
Views: 785
Rządowy Program Bezpieczna Plus
Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim przygotowała projekt i otrzymała dotację w ramach Rządowego programu wspomagania na lata 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach „Bezpieczna+”
Podejmując inicjatywę realizacji działań związanych z zagrożeniami współczesnego świata jako nauczyciele mieliśmy na uwadze fakt, iż najważniejszym wyzwaniem, w dobie wszechobecnego Internetu, jest podjąć wszelkie działania zmierzające do uświadamiania i eliminowania zagrożeń i niebezpieczeństw czyhających w sieci.
Zgłoszony projekt pt: „ Internet- przestrzeń nieznana” ma uświadomić i wskazać młodym ludziom, nauczycielom i rodzicom jak realne są zagrożenia wynikające z funkcjonowania w cyberprzestrzeni i pokazać jak wartościowo można wykorzystać to wszechobecne medium.
Problem bezpieczeństwa w sieci jest obecny już od dawna w działaniach edukacyjnych naszej szkoły, których celem jest ochrona naszych uczniów przed różnego rodzaju zagrożeniami, zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Poprzez projekt chcemy przyczynić się do ochrony młodego człowieka, tak często zagrożonego różnego rodzaju patologią oraz pomóc rodzicom i opiekunom w kształtowaniu prawidłowych postaw pro-społecznych a nauczycielom w kreowaniu i propagowaniu wartości związanych z prawidłowym funkcjonowaniem we współczesnym świecie. Pragniemy wskazać młodym ludziom możliwości, jakie daje Internet celem przygotowania się do przyszłego zawodu i funkcjonowania na rynku pracy.
Projekt adresowany będzie do 2 grup wiekowych uczniów: klas I-III oraz IV-VI, opiekunów, rodziców i nauczycieli. Uczniowie wezmą udział w konkursie na plakat pt: „ Komputer, przyjaciel czy wróg?” Wychowawcy przygotują z uczniami scenki sytuacyjne, nakręcą filmy dotyczące tematyki zagrożeń związanych z używaniem komputera. Dla uczniów przygotowane zostaną spotkania w formie pogadanek i warsztatów z psychologiem, pedagogiem oraz fachowcami w dziedzinie zagrożeń w cyberprzestrzeni. Uczniowie klas VI wezmą udział w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą tematu niebezpieczeństw w Internecie. Ta sama grupa przygotuje debatę z udziałem rodziców i wychowawców pt: „ Wady i zalety Internetu.” Dla uczniów ze świetlicy socjoterapeutycznej zorganizowane zostaną spotkania w formie warsztatów z psychologiem i pedagogiem na temat:” Jak uchronić się przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie” Odbiorcy projektu spotkają się również z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za wykrywanie przestępstw w Internecie, celem bliższego poznania problemów młodzieży dotyczących nieracjonalnego korzystania z Internetu a przede wszystkim ochrony przed uzależnieniem i przestępczością. Dla nauczycieli i rodziców zorganizowany zostanie cykl szkoleń i warsztatów, które uświadomią pedagogom i opiekunom odpowiedzialnym za wychowanie młodego pokolenia skalę negatywnych zjawisk występujących we współczesnym świecie. Celem szkoleń będzie również wskazanie możliwości pomocy dorastającym dzieciom uwikłanym często w problemy spowodowane długim i systematycznym korzystaniem z Internetu. Poprzez działania w projekcie pragniemy rozpowszechniać informacje na temat tego co powinien wiedzieć rodzic, którego dziecko posiada komputer. W projekcie zaplanowano również cykl warsztatów z programowania dla uczniów klas V i VI celem pokazania im, jak można wykorzystać komputer do doskonalenia umiejętności niezbędnych młodemu człowiekowi do funkcjonowania na rynku pracy.
Projekt realizowany będzie od 15 października 2015 roku do 15 grudnia 2015 roku, a wszystkie działania koordynować będą nauczyciele Ewa Bartczak oraz Krystyna-Fischer Bąk.
Return
|