AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
Spotkanie z teatrem w Ostrowskim Centrum Kultury
Categories: |
Author: Violetta Lebda |
Posted: 2015-02-04 |
Views: 886
Chłopcy z Placu Broni
Uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 7 wybrali się 4 lutego 2015 roku do Ostrowskiego Centrum Kultury na spektakl pt. ,,Chłopcy z Placu Broni”.
Przedstawienie zostało zaprezentowane przez Teatr Współczesny z Krakowa. Młodzi widzowie mogli obejrzeć teatralną adaptację powieści węgierskiego pisarza Ferenca Molnara o tym samym tytule. Powieść ta należy do jednych z najbardziej ulubionych przez dzieci. Historia grupy chłopców walczących między sobą o skrawek ziemi, który jest dla nich Ojczyzną, do dziś porusza serca młodych czytelników. Książka mówi o wartościach , które są ponadczasowe; o przyjaźni , poświęceniu , odwadze , honorze. Głównym bohaterem tej opowieści jest Ernest Nemeczek , który pomimo wielu słabości , potrafi wykazać się siłą charakteru ,męstwem i odwagą. Spektakl teatralny oddał w pełni przesłanie literackiego pierwowzoru. Reżyser spektaklu, Bartosz Jarzymowski, wplótł w treść przedstawienia pewne współczesne elementy. Jednym z nich była muzyka, która swoim brzmieniem przypominała muzykę rockową . Było to bardzo interesujące i czyniło tę sztukę bardzo dynamiczną. Aktorzy wychodzili poza ramy sceny i potrafili nawiązać dialog z widownią. Dzieci reagowały na tę współpracę spontanicznie i żywiołowo. Ciekawe były również stylowe kostiumy, ekspresja świateł i realistyczna scenografia , którą wzbogacały multimedialne akcenty. Sztuka zaprezentowana przez Teatr Współczesny z Krakowa prezentuje pozytywne wartości , którymi człowiek powinien kierować się w życiu. Teatr przemawia do wyobrażni dziecka poprzez swoją wieloznaczność, nie narzuca rozwiązań , ale je proponuje . Każdy młody widz może wybrać dla siebie wartości ,którymi chce kierować się w życiu. Mogą to być : lojalność i odwaga Nemeczka lub chwiejność i brak zasad Gereba.
Koordynatorem spotkania z teatrem była p . Grażyna Krolek
autor Grażyna Krolek
Galeria-zobacz
Return
|