AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
Projekt edukacyjny „Tradycyjny sad”
Categories: |
Author: Violetta Lebda |
Posted: 2022-03-14 |
Views: 256
Grupa uczniów klasy 7a realizuje projekt edukacyjny „Tradycyjny Sad”. Opiekunem zespołu jest pani Monika Jaskuła.
Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie – chcielibyśmy, aby taki minisad powstał na terenie naszej szkoły.
Uczniowie z paniami Moniką Jaskułą i Milena Janiak odwiedzili wiśniowy sad „Cherry Tree”. Właścicielami sadu są Państwo Justyna i Piotr Muzyka. Poprosiliśmy ich, aby objęli patronat nad naszym projektem. Uzyskaliśmy informację na temat różnych odmian drzew wiśni. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób i o jakiej porze roku sadzić drzewa wiśniowe, w jaki sposób przygotować glebę, jakie są naturalne sposoby nawożenia gleby oraz ochrony przed szkodnikami, w jaki sposób pielęgnować drzewa. Odwiedziliśmy także sad naszej pani nauczycielki, pani Justyny Smektały, w którym rosną jabłonie i wiele innych drzew owocowych. Pani Justyna opowiedziała nam jakie są odmiany jabłoni, w jaki sposób dbać o sad, w jaki sposób dbać o drzewa, jak chronić sad przed „nieproszonymi gośćmi”. Pani Justyna opowiedziała nam także, w jaki sposób rozpoznać jabłko z uprawy naturalnej. Pani Monika Jaskuła oraz Pani Ania Żmuda-Kuberacka przeprowadziły warsztaty w klasach II, IV, V, VI, VII. Uczniowie przynieśli na lekcje jabłka, opisywali podobieństwa i różnice, kształt, wygląd, zapach, kształt, jak przechowywano owoce dawniej, a jak obecnie. Uczniowie dyskutowali, jakie bogactwo kryje się w jabłkach, przyglądając się jabłkom mieli odpowiedzieć, co można z nich wykonać (przetwory z jabłek). Uczniowie klasy IVb po przeczytaniu i przeanalizowaniu tekstu biblijnego o ogrodzie Eden zastanawiali się, jak mogło wyglądać drzewo poznania dobra i zła. Jakiej było wielkości? Jakie znajdowały się na nim owoce?
A może jednak było to drzewo jabłoni? Wiemy, że były to owoce dobre do spożycia. Uczniowie postanowili użyć swojej fantazji. I rozpoczęło się rysowanie. Jedni rysowali rajski owoc, a drudzy piękny ogród z rajskim drzewem. Uczniowie klasy Va projektowali ogród drzew owocowych wokół szkoły. Uczniowie klasy IVa projektowali tradycyjny sad drzew owocowych.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Galeria - zobacz
Return
|