AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
SPACEREM PO REGIONIE
Categories: |
Author: Violetta Lebda |
Posted: 2018-05-09 |
Views: 597
W roku szkolnym 2017/2018 Samorząd Uczniowski klas I-III realizował projekt edukacyjny, którego celem było zaznajomienie dzieci z małą Ojczyzną – miastem Ostrowem i okolicą, poznanie historii i kultury regionu pod nazwą „Wielkopolska naszą małą Ojczyzną”.
Uczniowie i nauczyciele czynnie brali udział w realizacji kolejnych zadań takich jak np. wykonanie słowników gwary wielkopolskiej, rodzinne malowanie czyli „Popołudnie z pędzelkiem’ czy zwiedzanie Urzędu Miasta i spotkaniem z wiceprezydent Ewą Matecką. Dnia 9 maja br. uczniowie wzięli udział w ostatnim dużym zadaniu, którego gościem i realizatorem zarazem był pan Maciej Maśliński – przewodnik, znawca Ostrowa Wielkopolskiego i Wielkopolski, współautor książeczki dla dzieci „Przewodnik małego ostrowianina”, człowiek o bogatej wiedzy, potrafiący ciekawie opowiadać i zabawiać słuchaczy licznymi anegdotami. Spotkanie to nosiło tytuł „Spacerem po regionie”. Na „spacer po regionie” przybyła duża grupa uczniów w towarzystwie rodziców i rodzeństwa. Wszyscy z zapartym tchem słuchali opowieści pana Macieja i wędrowali po okolicznych wioskach i miasteczkach dowiadując się ciekawostek o starych siedemnastowiecznych kościołach, zamkach, ratuszach, grodziskach, fosach i pałacach. Wszyscy bezbłędnie rozpoznali pałacyk myśliwski w Antoninie i pałac w Gołuchowie. Uczestnicy dowiedzieli się, że najstarszym ratuszem w Wielkopolsce jest ratusz w Sulmierzycach, w Zdunach były, aż trzy ratusze. Miasteczko Mikstat nazywane jest drugim Paryżem, ze względu na podobieństwa występujące w herbach Paryża i Mikstatu. Nikt natomiast nie wiedział, że w pobliżu naszej szkoły (ulica Wybickiego) znajdowała się fosa obronna, gdyż była w tym miejscu wyspa. Do dziś istnieją jej pozostałości. W Kuźnicy Grabowskiej znajduje się muzeum elementarzy – w tym „Elementarza” Falskiego. W pałacu w Śmiełowie przebywał wybitny poeta Adam Mickiewicz i laureat Nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz. Prowadzący spotkanie pokazał największy w Wielkopolsce głaz narzutowy (kamień św. Jadwigi) w Gołuchowie, który przywędrował tu wraz z lodowcem ze Szwecji. Dzieci poznały też określenie - pomniki przyrody nieożywionej. Udział dzieci w tym spotkaniu niewątpliwie wyposażył je w rozległą wiedzę, w nowe słownictwo, poszerzył ich horyzonty myślowe i wskazał na przynależność kulturową. W realizacji tego zadania uczestniczyła też wicedyrektor szkoły Bogna Roszyk. Projekt opracowały opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego Dorota Lebda i Alicja Baranek.
Dziękujemy panu Maciejowi Maślińskiemu za ciekawe przygotowanie prezentacji „Spacerem po regionie” i poświęcenie czasu dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 7.
autor: Alicja Baranek
Galeria - zobacz
Return
|