AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
Wizyta uczniów z Siódemki w gmachu Alma Mater Ostroviensis
Categories: |
Author: Violetta Lebda |
Posted: 2017-11-15 |
Views: 660
W ramach współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 7 im. Gen. Józefa Bema i I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego uczniowie Siódemki udali się 15 listopada z wizytą do szacownego liceum.
Wycieczka została zaplanowana jako jedno z zadań w ramach realizowanego w Szkole Podstawowej nr 7 projektu regionalnego WIELKOPOLSKA- MÓJ DOM. Celem projektu jest ukazanie młodzieży bogactwa kulturowego regionu Wielkopolski i najbliższej Małej Ojczyzny. Można śmiało powiedzieć, że dawne Królewskie Katolickie Gimnazjum jest chlubą Ostrowa Wielkopolskiego, Wielkopolski i całej Polski. Szkoła otwarła swoje podwoje dla uczniów w 1845 roku. Językiem wykładowym królewskiego gimnazjum był język polski. To sprawiało, że do Ostrowa Wielkopolskiego zjeżdżała młodzież z wielu regionów Polski będącej pod zaborami. W gimnazjum wykładali wybitni profesorowie, absolwentami jego jest wiele znamienitych postaci. Ich przykładem jest Stanisław Taczak, Wojciech Bąk, Edmund Dalbor, Mirosław Ferić, Kazimierz Glabisz, Aron Heppner, Antoni Kalina, Krzysztof Komeda Trzciński, Stefan Rowiński, błogosławieni kościoła rzymskokatolickiego- Jan Chrzan, Józef Kut, Władysław Mączkowski i Aleksy Sobaszek. Gimnazjum było przez lata ważnym ośrodkiem kultury, kształcenia i centrum polskości w czasach zaborów. Dzisiaj dawne gimnazjum nosi nazwę I Liceum Ogólnokształcącego, a jego patronami są ks. Jan Kompałła i Wojciech Lipski, którzy przyczynili się przed laty do powstania szkoły. Dzisiejsza młodzież Ostrowa Wielkopolskiego dzięki różnorodnym projektom regionalnym poznaje bogactwo kulturowe swojej Małej Ojczyzny. Wizyta uczniów z Siódemki w gmachu I liceum była dla nich żywą lekcją historii. Dzieci zwiedziły zabytkową aulę, obejrzały portrety absolwentów znajdujące się w hollu szkoły, miały okazję przyjrzeć się cennym witrażom i malowidłom ściennym. Ciekawostką jest to, że zegar na frontonie budynku i dzwonek szkolny istnieją od 1845 roku.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 wyszli z gmachu I liceum wzbogaceni o nową wiedzę na temat swojego miasta. Była to bardzo ważna, ciekawa i potrzebna wizyta. Wyjście dla uczniów przygotowały nauczycielki Marzena Czapracka i Grażyna Krolek.
Galeria - zobacz
Return
|