AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
I Międzyszkolny Konkurs Kodowania w Scratch
Categories: |
Author: Ewa Bartczak |
Posted: 2017-10-23 |
Views: 803
Europejski Tydzień Kodowania
"Meet and Code"
Europejski Tydzień Kodowania przypadający na 7-22 października to coroczne wydarzenie promujące naukę programowania wśród dzieci i młodzieży. Idea opracowana została przez Young Advisors, grupę doradczą Neelie Kroes, byłą Komisarz UE ds. Agendy Cyfrowej i wspierana jest przez Komisję Europejską.
„Meet and Code” to inicjatywa w ramach której organizacje pozarządowe mogą uzyskać dofinansowanie na wydarzenie zorganizowane w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania. Grupą docelową wydarzeń są dzieci i młodzież w wieku od 8 do 24 lat, które w przyjazny i zabawny sposób wprowadzane są w świat technologii i programowania. Celem wydarzeń jest pokazanie młodym ludziom, jak dobrą zabawą może być programowanie oraz jak za pomocą kodowania wprowadzić w życie swoje pomysły. Meet and Code, w ramach którego organizacja może uzyskać wsparcie na wydarzenie programistyczne, obejmuje następujące kraje: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Niemcy, Węgry, Kazachstan, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria oraz Ukraina. Inicjatorami Meet and Code są firma SAP, niemiecka organizacja Haus des Stiftens gGmbH oraz inni partnerzy sieci TechSoup Europe, będącej częścią sieci TechSoup Global. W Polsce za realizację projektu odpowiada Fundacja TechSoup prowadząca program TechSoup Polska, Technologie.org.pl oraz różnorodne działania edukacyjno-informacyjne skierowane do organizacji pozarządowych, a także koordynująca działania sieci TechSoup Europe.
W dniu 20 października w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się I Międzyszkolny Konkurs Kodowania w Scratch. Inicjatywę wsparła Fundacja TechSoup prowadząca program TechSoup Polska a organizatorem jej było Stowarzyszenie „Czas dla Dzieci” W ramach konkursu uczniowie ostrowskich szkół podstawowych podjęli rywalizację w dwóch etapach :
I- Debugowanie – wyszukiwanie i poprawianie błędów w skryptach programu Scratch
Uczestnicy mieli za zadanie znalezienie błędu w gotowym skrypcie i poprawienie go tak, aby program zadziałał prawidłowo. Zadanie składało się z około 10-15 skryptów o rosnącym poziomie trudności. Błędy polegały między innymi na: niepołączonych bloczkach, niewłaściwie użytych bloczkach, złej kolejności bloczków, braku właściwego bloczku w skrypcie
II- Freestyle „10 bloczków” – stworzenie programu na bazie 10 bloczków.
W tym etapie Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie dowolnego programu o charakterze edukacyjnym z wykorzystaniem nie więcej niż 10 różnych bloczków. Bloczki zostały wybrane losowo tuż przed rozpoczęciem zadania. Wszystkie projekty były oceniane według następujących kryteriów:
- Scenariusz
- Stopień trudności
- Efekt wizualny
- Walor edukacyjny
I miejsce w Konkursie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6, II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 natomiast III miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7.
Koordynatorami inicjatywy byli nauczyciele SP7 pani Ewa Bartczak oraz pan Krzysztof Stec.
Galeria-zobacz
Return
|