AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Literackiego ,,Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my piszemy…”
Categories: |
Author: Violetta Lebda |
Posted: 2017-06-02 |
Views: 605
2 czerwca w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespole Pałacowo – Parkowym odbyła się uroczystość podsumowania projektu edukacyjnego ,,Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my piszemy…”.
Projekt realizowany był przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i Wojewódzki Urząd Marszałkowski z Poznania. Patronat nad projektem sprawował Wielkopolski Kurator Oświaty. Zadania projektowe trwały przez kilka ostatnich miesięcy. Ich celem było uczczenie 90. rocznicy ustanowienia ,,Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym Polaków, krzewienie wiedzy historycznej wśród młodzieży i budowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia. Wśród zaproszonych gości byli: Marzena Wodzińska Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Dorota Kinal Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki przy Urzędzie Marszałkowskim, Kajetan Pyrzyński Konsul Honorowy Republiki Peru w Polsce i Wiesław Kaczmarek Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa. Jednak głównymi bohaterami spotkania w pięknej Sali Balowej byli laureaci Konkursu Literackiego ,,Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my piszemy…”. Uczestnicy konkursu pisali nowe strofy do polskiego hymnu narodowego. Utwory musiały zachować układ wersyfikacyjny oryginalnego tekstu Józefa Wybickiego i nawiązywać do historii Polski porozbiorowej. Z rąk pani Marzeny Wodzińskiej nagrodzeni uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski otrzymali nagrody i dyplomy. Drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Ostrowa Wielkopolskiego: Faustyna Blandzi, Tobiasz Gosławski, Karol Kasperek, Mikołaj Małecki i Natalia Pokrywa. Grupa skupiona w Kółku Literackim ,,Siódemeczki”, została nagrodzona jako zespół. Jest to zaszczytne wyróżnienie, bo jak zaznaczyła przewodnicząca jury, wszystkie nadesłane na konkurs prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Po ogłoszeniu wyników pani Marzena Wodzińska skierowała do laureatów słowa zachęty, aby wartości o których pisali w swoich tekstach, towarzyszyły im przez całe życie. Szacunek do Ojczyzny to wartość ponadczasowa i bezcenna. Pobyt w Dobrzycy był dla uczniów, nauczycieli i rodziców niezapomnianym przeżyciem. Dla wszystkich przygotowano ciekawe prelekcje na tematy związane z projektem i postacią Józefa Wybickiego, a kustosz muzeum oprowadził gości po zabytkowym pałacu. Można było przejść się alejkami pięknego parku, w którym rośnie wiele wspaniałych pomników przyrody. Po stawach pływały łabędzie, kaczki, gęsi, które wprowadzały sielski i urokliwy nastrój. Wszystkim uczestnikom uroczystości dopisywał humor, ponieważ słońce tego dnia szczególnie mocno przygrzewało nad Dobrzycą. Opiekunem uzdolnionej literacko młodzieży w Szkole Podstawowej nr 7 jest Grażyna Krolek- nauczyciel języka ojczystego.
autor: Grażyna Krolek
Galeria - zobacz
Return
|