Projekt realizowany był przez społeczność uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. J. Bema przy wsparciu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego od miesiąca marca 2016 roku.
Badania dowodzą, iż praca z utworem literackim rozwija się najlepiej wtedy, gdy nawiązuje on do szeroko rozumianych zainteresowań i potrzeb małych odbiorców, gdy wprowadzając dziecko w świat literatury, odwołuje się do przeżyć w naturalny sposób mu najbliższych.
Dla przezwyciężenia szerzącego się „zła” wielkiego znaczenia nabiera wychowanie moralne, którego głównym celem jest ukształtowanie człowieka o niezachwianym kręgosłupie moralnym, czyli hołdującym wartościom i normom utożsamianym z moralnością.
W świetle współczesnych badań coraz częściej docenia się rolę różnych czynników, działających już w najwcześniejszym okresie życia. Są to między innymi utwory literackie, w których problem wartości pojawia się ciągle na nowo.
Najpowszechniej przyjętym spojrzeniem na literaturę jest spojrzenie praktyka, wychowawcy, rodzica czy nauczyciela oraz instytucji tworzących programy wychowawcze. To spojrzenie traktuje literaturę dla dzieci jako nośnik wartości, jako instrument oddziaływania na proces socjalizacji dziecka i stymulowania jego rozwoju moralnego. Dlatego też ten temat podjęliśmy w zaplanowanym przedsięwzięciu.
Z uwagi na fakt, iż literatura piękna jest od dawna jednym z najskuteczniejszych sposobów kształtowania rozwoju młodego człowieka, postawiliśmy jako cel nadrzędny naszego projektu promować polską literaturę wśród dzieci i młodzieży w ramach obchodów roku 2016 jako roku Henryka Sienkiewicza. Poza tym do celów projektu należały:
-przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze poprzez zwiększenie efektywności promocji literatury polskiej wśród społeczności lokalnej,
-promowanie świadomości interkulturowej w regionie na podstawie twórczości Henryka Sienkiewicza, popularyzacja czołowych postaci związanych z polską literaturą dla dzieci i młodzieży,
-promocja literatury polskiej w celu aktywizacji działań młodzieży wokół kultury rodzimej,
-wspólna zabawa i odkrycie indywidualnych talentów,
-integracja i zacieśnienie więzi społecznych,
-poznanie życia młodych ludzi w przeszłości,
Projekt był wartościowym wykorzystaniem czasu wolnego młodych ludzi, pragnęliśmy stworzyć im poczucie bezpieczeństwa, dać możliwość wykorzystania ich umiejętności twórczych, wyzwalając w ten sposób motywację do poznawania świata. Podjęto szereg działań celem odnalezienia przez młodych ludzi swojej pasji, zainteresowań i wyzwolenia energii twórczej.
Do głównych zadań projektu należały między innymi:
1. Wykonanie plakatów i prac plastycznych do poznanych utworów
2. Wykonanie makiety wybranego zwierzątka afrykańskiego
3. Wybór bohaterów i postaci z utworów Sienkiewicza oraz przygotowanie przebrania i strojów
4. Przygotowanie interpretacji piosenki pt: „W pustyni i w puszczy”
5. Opisy życia ludzi, bohaterów i wątków historycznych wybranych utworów na poziomach klas I-VI
6. Przygotowanie festynu na podsumowanie projektu i rozstrzygnięcie konkursów
Zwycięzcami konkursu: Charakterystyka postaci z powieści „ W pustyni i w puszczy” w kategorii klas V zostali uczniowie:
I miejsce – Kai Farley
II miejsce – Antonina Bielska
III miejsce - Aleksandra Błaszczak
Wyróżnienie otrzymały Julia Trześniewska i Martyna Sobieraj
Zwycięzcami konkursu: List do przyjaciela zachęcający do przeczytania książki Henryka Sienkiewicza w kategorii klas VI zostali uczniowie:
I miejsce – Patrycja Smektała
II miejsce –Konrad Pauter
III miejsce - Weronika Gabryś
Wyróżnienie otrzymał Mateusz Czechowicz i Mateusz Maciejewski
Podstawowym efektem jaki osiągnęliśmy przy realizacji wymienionych działań jest wysoki stopień kreatywności i pomysłowości uczestników, którzy zostali wyposażeni w wiedzę, a tym samym stali się bardziej otwarci na świat .
Młodzi ludzie poznali wartość literatury, zapoznali się z twórczością i poznali konkretne dzieła polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza.
Konkretnym efektem projektu jest poznanie przez młodych ludzi świata uniwersalnych wartości etycznych. Poprzez konkretne działania wychowawcze młody człowiek otrzymał pomoc w poszukiwaniu prawdy i wartości otaczającego go świata.
Projekt koordynowały Krystyna Fischer-Bąk i Ewa Bartczak.