Dzieje Polski szlacheckiej
Uczniowie klas piątych w kwietniu 2015 roku uczestniczyli w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę Walhalla Inscenizacje Historyczne. Tematem spotkania były dzieje Polski szlacheckiej w XVII wieku. Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w postaci szlachcica czy husarza a także poznania historię oręża w XVII wieku. Ciekawy sposób narracji prowadzącego spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów klas V. Była to kolejna żywa lekcja historii i na pewno nie ostatnia, ponieważ taka forma poznawania historii spotyka się z dużym zainteresowaniem uczniów. Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego projekty pt. „Żywe lekcje historii”. Środki finansowe na realizację tego zadania zostały pozyskane przez Stowarzyszenie Kulturalno - Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni z Gminy Miasto ostrów Wielkopolski.
Galeria-zobacz
I i II wojna światowa
W Szkole Podstawowej nr 7 gościliśmy przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej na "Żywej lekcji historii" Tematem spotkania była I i II wojna światowa, działalność konspiracyjna na terenie wielkopolski, ślady historii w odniesieniu do przypadających w 2014 roku rocznic: 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Przeprowadzone były dla uczniów klas czwartych ,piątych i szóstych. Celem ich było uzupełnienie a zarazem rozszerzenie programu ogólnego i historycznego. Dzięki zajęciom, uczniowie mogli zapoznać się z wieloma aspektami historii, dziejami światowego oręża, jak i walką konspiracyjną w czasie II wojny światowej. Prowadzący wykorzystali wiele ciekawych rekwizytów , zachęcając młodzież do czynnego udziału w zajęciach. Młodzież uczestnicząca w zajęciach miała szansę zrozumieć, jakimi wartościami kierowało się pokolenie ich rodziców i dziadków, przed jakimi stali wyborami. W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość „przenieść się w czasie” i wczucia w klimat tamtej epoki zakładając mundur oraz elementy wyposażenia i poczuć się jak prawdziwy żołnierz, wcielić w rolę sanitariuszki czy powstańca łącznika.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Żywe lekcje historii". Fundusze na realizację tego przedsięwzięcia, pozyskało Stowarzyszenie Kulturalno Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni w ramach ogłoszonego konkursu przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.
Polska za czasów Mieszka
W dniu 22 października uczniowie klas IV i V uczestniczyli w ”żywej lekcji historii”, której tematem była Polska za czasów Mieszka I. Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w role wojów. Mogli dotknąć wyrobów tradycyjnych rzemiosł, zobaczyć i przymierzyć dawny strój woja a także potrzymać w ręku miecz i tarczę. Usłyszeli o tym jak żyło się w grodzie i na podgrodziu . Żywe lekcje historii spełniają ważną role w procesji edukacji, ponieważ dzięki ludziom odtwarzającym przeszłość historia nabiera barw i staje się dotykalna. Projekt będzie kontynuowany w miesiącu listopadzie.
Fundusze na realizację tego przedsięwzięcia, dzięki któremu uczniowie mogą odkrywać bogactwo polskiego dziedzictwa narodowego pozyskało Stowarzyszenie Kulturalno - Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni w ramach ogłoszonego konkursu przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.
-----------------------------------------------------------
"Lekcja historii"
W ramach programu "Młodzi dla wolności" z okazji 32 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uczniowie klas VI uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem IPN panem Grzegorzem Nawrotem , który przybliżył uczniom wydarzenia związane z tym tak ważnym faktem z historii współczesnej naszej ojczyzny. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z cennymi źródłami historycznymi tematycznie związanymi ze stanem wojennym w różnych regionach Polski.
Link do strony: - zobacz
Galeria zdjęć
-----------------------------------------------------------
"Żywa lekcja historii"
W dniu 28 stycznia 2014 r. odbyło się spotkanie z żywym świadkiem historii Panem Jerzym Sówką, który przybliżył uczniom w klasach piątych historię powstania NSZZ Solidarność w Polsce i w Ostrowie Wielkopolskim. Pan Sówka przedstawił uczniom wiele autentycznych dokumentów, które obowiązywały w czasie stanu wojennego czy działalności NSZZ Solidarność.
Spotkanie odbyło się w ramach konkursu "Młodzi dla wolności" organizowanego przez Prezydenta Polski.
Galeria zdjęć