Znam swój region! Wycieczka klasy 3a i 1b

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2017-11-13 | Views: 734

Otwarta firma

W dniu 16 października uczniowie klasy 1b oraz 3a wybrali się na wycieczkę do Ostrzeszowa.

Pierwszym punktem wspólnego wyjazdu było Przedsiębiorstwo Chemii Gospodarczej Pollena,  w którym uczestnicy byli świadkami ciekawych eksperymentów i doświadczeń. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób w czarodziejskim płynie  znika styropian, jak robi się kolorowe wulkany oraz na jaki kolor barwi się papierek lakmusowy zanurzony w roztworze zasadowym lub kwasowym. Poznali również nazwy naczyń, które służą chemikowi do pracy. Każdy z uczestników był też współtwórcą swojego własnego mydła. Po emocjonującym pokazie, uczniowie udali się na zabytkową Basztę Kazimierzowską, która jest pozostałością zamku obronnego zbudowanego na polecenie króla Kazimierza Wielkiego.  Wewnątrz baszty  dzieci zobaczyły wystawę  prezentującą m.in. średniowieczne narzędzia tortur, elementy uzbrojenia rycerskiego, w tym dwie kompletne zbroje rycerskie z okresu średniowiecza. Największą jednak atrakcją było podziwianie panoramy Ostrzeszowa zarówno z placu widokowego, jak  i poprzez sprzęt Oculus Rift, który  przy użyciu specjalnych gogli, umożliwił każdemu udanie się z wieży baszty w wirtualną wycieczkę 3D po Ostrzeszowie. Następnym punktem było Muzeum Regionalne, w którym zapoznano wycieczkowiczów m. in. ze zbiorem  dokumentów, fotografii, umundurowania i pamiątek z czasu II wojny światowej dotyczący norweskich oficerów więzionych w oflagu XXI C w Ostrzeszowie w czasie okupacji hitlerowskiej.  Po tylu wrażeniach, z nowymi wiadomościami oraz z upominkami otrzymanymi od Firmy Pollena wszyscy uczestnicy zadowoleni wrócili do Ostrowa z nadzieją, że następna wycieczka odbędzie się już niedługo. Za zorganizowanie ciekawej i niezwykle edukacyjnej wycieczki uczniowie klasy 3a oraz 1b wraz z wychowawczyniami Jolantą Kasprzak i Bogną Roszyk serdecznie dziękują Pani Agnieszce Sip.

autor: Bogna Roszyk