Ziemia kryje w sobie różne skarby

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2023-01-05 | Views: 159

Uczniowie klasy pierwszej b uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach, które przeprowadził pan Sławomir Kokot, który jest pracownikiem PGNiG.

Pierwszoklasiści wzbogacili swoją wiedzę na temat pracy górnika naftowego. Dowiedzieli się, że górnik wydobywa nie tylko węgiel, sól, ale również inne skarby. Tymi skarbami są ropa naftowa i gaz ziemny, które są uwięzione w skałach głęboko pod ziemią. Górnicy pracujący przy wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego nie schodzą pod ziemię. Kontrolują sprzęt, dzięki któremu ropa i gaz wydostają się na powierzchnię. Obejrzeli film o Ignacym Łukasiewiczu, który był pionierem przemysłu naftowego w Polsce, a ponad 150 lat temu skonstruował lampę naftową i założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej i to dzięki jego wynalazkowi zmienił się świat. Uczniowie mieli również niebywałą okazję przyjrzeć się z bliska, dotknąć i powąchać przyniesione surowce. Gość zaprezentował galowy uniform górniczy, w którym przyszedł na zajęcia. Podczas spotkania nie zbrakło szeregu ciekawostek m.in., że odświętny strój górnika ma 29 guzików tyle, ile lat miała, kiedy zmarła patronka górników i hutników święta Barbara, że czapka górnika to „czako” i posiada różne kolory pióropusza. W kolorze zielonym czako nosi dyrektor górniczy w kolorze białym czako zakłada inżynier górniczy, w kolorze czarnym górnik, a w kolorze czerwonym czako ma prawo nosić członek orkiestry górniczej. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali szereg prezentów. Jedną z niespodzianek była czapka górnicza dla każdego pierwszoklasisty.

Panu Sławomirowi serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe i atrakcyjne zajęcia!