Narodowe Czytanie w Ostrowie Wielkopolskim

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2019-09-08 | Views: 629

7 września 2019 roku w Forum Synagoga odbyła się 8. edycja społecznej akcji promującej czytelnictwo.

Inicjatorem wydarzenia był w 2012 roku prezydent Polski- Bronisław Komorowski. Honorowy Patronat na Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka. Pierwszym czytanym w całej Polsce utworem był ,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Głównym celem akcji jest to, aby literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania w szkołach; ma być ona obecna w życiu społecznym całego narodu. W kolejnych latach czytano następujące teksty: ,,Zemstę”, ,,Trylogię”, ,,Lalkę”, ,,Qvo vadis”, ,,Wesele”,  Przedwiośnie”. W tym roku Polacy czytali osiem wybranych nowel: ,,Katarynkę”, ,,Dym”, ,,Orkę”, ,,Dobrą panią”, ,,Sawę”,  ,,Rozdziobią nas kruki, wrony…”, ,,Sachem”,  ,, Mój ojciec wstępuje do strażaków”. W Ostrowie Wielkopolskim Narodowe Czytanie odbyło się w pięknej sali Forum Synagoga. Teksty były interpretowane przez przedstawicieli władz miasta, mieszkańców, uczniów szkół. W uroczystości brali również udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. Wspólne czytanie jest świętem książek i ojczystego języka. Literatura polska jest skarbem narodowym, który należy do każdego z nas. O ten skarb należy dbać i pielęgnować go.

autor: Grażyna Krolek