Ostrowski Trakt Kultury

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2018-05-15 | Views: 539

Klasa IV c  poznała bliżej historię naszego miasta

We wtorkowy poranek czwartoklasiści wraz z nauczycielkami  p. J.Wojtkowiak i p. J. Dryjańską wybrali się na niecodzienny spacer po Ostrowie.

Przewodnikiem tej wyprawy był pan  Maciej Maśliński, pracownik ostrowskiego oddziału PTTK. W skład Ostrowskiego Traktu Kultury wchodzi dziesięć obiektów związanych z historią naszego miasta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć  między innymi najstarszą budowlę z 1778 roku – kościół przy ulicy Królowej Jadwigi, budynek dawnego Królewskiego Katolickiego Gimnazjum z 1845 r. oraz Synagogę z 1860 r.  Zwiedzanie urozmaicały barwne opowieści przewodnika. Klasa IV c poznała historię zaginionej kamienicy przy ulicy Raszkowskiej oraz legendę o smokach ostrowskich. Z uwagi na przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, nie zabrakło nawiązań do znaczących postaci i wydarzeń związanych z odrodzeniem naszego kraju. Punktem kulminacyjnym prawie dwugodzinnej wycieczki było zwiedzanie cmentarza przy ulicy Wrocławskiej i przybliżenie przez pana Maślińskiego sylwetek pochowanych tam znanych mieszkańców naszego miasta. Tak niecodzienna lekcja przybliżyła młodym ludziom niezwykłą historię Ostrowa Wielkopolskiego, niegdyś miasta trzech religii.

J.Dryjańska