Spotkanie z przyrodą

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2018-05-09 | Views: 684

Skąd się bierze woda?

Na to i na inne pytania uczniowie klasy czwartej „s” oraz szóstej „a’” znaleźli odpowiedź podczas wizyty w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji WODKAN w Ostrowie Wielkopolskim. Dowiedzieli się, że nasze miasto zaopatrywane jest w wodę z ujęć z doliny rzeki Ołobok za pomocą pomp głębinowych. Mieli możliwość zapoznania się z technologią uzdatniania wody, która ma swój początek w napowietrzalni, która znajduje się w najwyższej kondygnacji budynku Stacji Uzdatniania Wody. Zgłębili wiedzę na temat sposobów usuwania z wody nadmiaru dwutlenku węgla, siarkowodoru oraz nagromadzonych związków żelaza i manganu. Zwiedzili również najniższą podziemną części budynku, w której znajdują się zbiorniki z czystą wodą. Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie z leśnikiem, który przybliżył uczniom swoją pracę związaną z ochroną obszarów leśnych, opowiedział o gatunkach roślin i zwierząt występujących w lasach. Niezapomnianą atrakcją było zalesianie przez uczniów terenów leśnych. Podczas wspólnej wędrówki uczniowie rozpoznawali gatunki drzew, roślin, wsłuchiwali się w odgłosy lasu. Ostatnim punktem wycieczka była wizyta w siedzibie koła łowieckiego nr 49 „Szarak” gdzie miało miejsce wspólne biesiadowanie przy pieczonych kiełbaskach. Ta niezwykle ciekawa lekcja przyrody poprzez bezpośredni kontakt z naturą była możliwa dzięki życzliwości i wsparciu finansowym Przedsiębiorstwa Handlowego „U Marka” z Lamek. Opiekunami wycieczki była pani  Violetta Lebda, Elżbieta Bachorska i pan Konrad Rusek.