Szkolny Konkurs Recytatorski ,, PIEŚŃ O ZIEMI NASZEJ”

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2018-05-08 | Views: 704

Rok 2018 jest Rokiem dla Niepodległej.

100 lat temu w listopadzie  Polska po wielu latach zaborów odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tego ważnego  wydarzenia, w całym kraju  organizowane są  różnorodne uroczystości. 8 maja  w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się Konkurs Recytatorski  ,, Pieśń o Ziemi Naszej”. Wielu wybitnych poetów pisało wiersze mówiące o szacunku do ojczystej ziemi. Uczniowie Siódemki recytowali teksty Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Wojciecha Bąka, Jana Sabiniarza  i wielu innych twórców. Głównym celem konkursu było zainspirowanie młodzieży do zastanowienia się, czym jest dla człowieka ojczyzna, co kryje się pod tym pojęciem. Tadeusz Różewicz napisał, ,,że Ojczyzna to kraj dzieciństwa, dom, podwórko, las na horyzoncie…”.  Dzisiaj wielu ludzi uważa, że ojczyzna i patriotyzm to przeżytek, ponieważ cały świat jest na wyciągnięcie ręki. W takiej sytuacji bardzo ważne jest mówienie młodemu pokoleniu o historii ich kraju i o potrzebie jej  szanowania. Pamiętając o przeszłości, wiemy skąd jesteśmy i jaką chcemy budować przyszłość. Młodzież  Szkoły Podstawowej nr 7 poprzez swoje interpretacje  pięknych wierszy pokłoniła się wszystkim, którzy kiedyś żyli, pracowali i ginęli za Ojczyznę.

W konkursie wzięło udział 31 uczniów z klas IV-VI. Jury w składzie: Małgorzata Mizerna, Grażyna Krolek, Danuta Żywica i Joanna Dryjańska  wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce – Julia Tomalak

II miejsce – Jagoda Nowak

Weronika Moś

III miejsce – Marta Popiel

Maja Świtała

Wiktoria Dołżonek

Nagrody dla uczniów zostały zakupione dzięki współpracy z Radą Rodziców. Organizatorami konkursu był zespół humanistyczny. Oprawę graficzną przygotowały Danuta Żywica i Violetta Lebda. Pomysłodawcą wydarzenia była Grażyna Krolek.

autor: Grażyna Krolek