Zajęcia w Muzeum Miasta w ramach realizacji projektu ,,Wielkopolska – mój dom”

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2018-02-15 | Views: 611

Uczniowie klasy IV a uczestniczyli w czwartek 15 lutego w zajęciach w Muzeum Miasta.

Celem zajęć było poznanie historii i wizerunku herbu Wielkopolski. Pani instruktor rozpoczęła spotkanie od prezentacji multimedialnej, która nosiła tytuł WIELKOPOLSKA- MÓJ DOM. Słowem kluczem było słowo ,,dom”. Uczniowie wypowiadali się na temat skojarzeń związanych z tym pojęciem. Wniosek pojawił się taki, ze dom to nie tylko mój pokój, podwórko i ogródek. Słowo dom oznacza moje miasto, moją wieś, mój region i całą Ojczyznę. Uczniowie mogli wykorzystać swoją wiedzę na temat polskich legend. Pojęcie herbu jako symbolu przynależności pojawiło się już na początku istnienia państwa polskiego. Ciekawostką jest fakt, że pierwszym herbem Wielkopolski był wizerunek tura ze złotą koroną na głowie. Herb ten został wyznaczony przez króla Kazimierza Wielkiego. Jednak Wielkopolanie obrali sobie inny symbol dla  swojej ziemi- orła białego ze złotą koroną na czerwonym tle. Orzeł ten widniał na pieczęci króla Polski - Przemysła II, który był Wielkopolaninem. Zajęcia w muzeum przybliżyły dzieciom również inne wartości, które kojarzą się z naszym regionem: rogale marcińskie, strój Bamberki, godło klubu sportowego LECH POZNAŃ czy wielkopolską gospodarność. W drugiej części wizyty w Muzeum Miasta dzieci wykonały herb Wielkopolski. Jedne kleiły, inne lepiły kulki z bibuły, jeszcze inne rysowały. W efekcie powstały ciekawe prace plastyczne, które na pewno utrwalą w pamięci młodych Wielkopolan wizerunek herbu ich Małej Ojczyzny. Uczniowie byli zainteresowani zajęciami i chętnie uczestniczyli w powierzonych im zadaniach. Poprzez  naukę i zabawę pogłębili swoją wiedzę na temat Wielkopolski, która jest ich domem i ,,krajem urodzenia”. W Szkole Podstawowej nr 7 w roku szkolnym 2017/2018 jest realizowany projekt edukacyjny WIELKOPOLSKA- MÓJ DOM. Jego głównym celem jest przybliżenie uczniom bogactwa tradycji i historii ich Małej Ojczyzny. Wizyta w Muzeum Miasta była jednym z elementów edukacji regionalnej. Koordynatorem projektu jest Grażyna Krolek.

autor: Grażyna Krolek