W mieście Mikołaja Kopernika

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2017-06-08 | Views: 560

W dniu 6 czerwca uczniowie klasy IIIb wraz z opiekunami panią Dagmarą Stodolną i Bogną Roszyk wybrali się na wycieczkę klasową do Torunia.

Pierwszą atrakcją tego dnia  było zwiedzanie  Obserwatorium Astronomicznego  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach. Jest to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Obejmuje Katedrę Astronomii i Astrofizyki oraz Katedrę Radioastronomii. Jest ono położone w malowniczym parku i udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera.  Następnie wszyscy wyruszyli do centrum Torunia. Tam uczestnicy wycieczki zobaczyli m.in. Basztę Koci Łeb, pomnik oraz dom Mikołaja Kopernika, Bazylikę Katedralną  św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, zabytkowe kamienice i wiele innych ciekawostek. Po krótkiej lekcji historii, wszyscy udali się na zasłużony obiad, po którym nastąpił długo wyczekiwany przez dzieci czas robienia zakupów. Kiedy już każdy wybrał dla siebie odpowiednią pamiątkę, na dzieci czekały  warsztaty. W bardzo ciekawy sposób dzieci zostały wprowadzone w temat zajęć. Prowadzący w starodawnych strojach oraz gwarą, zaprosili dzieci do wałkowania ciasta i wyduszania pierników. Podczas ich wypieku usłyszeli legendę o toruńskich piernikach.  To niestety był ostatni punkt programu i po odszukaniu swojego upieczonego już  piernika wszyscy wrócili do autokaru, aby udać się w drogę powrotna do Ostrowa. Jednak podczas drogi było niezwykle wesoło i ciekawie, dlatego zbyt szybko zdaniem dzieci, skończyła się ta wycieczka. Wszystkim serdecznie polecamy zobaczenie pięknego i zabytkowego miasta, jakim jest Toruń.

autor: Bogna Roszyk